Amico F 50 – Private

Amico F 50 anvendes især til store vinduer og opgaver, hvor der stilles store krav til styrke. Markisen er helt lukket og yder en solid og stabil solafskærmning, og med sine kraftige fjederbelastet arme opfylder den et hvert krav til funktionalitet. En vinduesmarkise der med sin styrke nemt kan modstå det til tider barske danske vejr.

KONTAKT OS HVIS DU HAR NOGLE SPØRGSMÅL:

Ring

63 27 50 30

Send en email

tk@amico.dk

Åben

8:00-14:00

Downloads og links:

Brochure (Pdf)

Markisebredde

Op til 700 cm max. Seriekobling op til 25m. Max 5 enheder

Udfald / Armlængder

70 / 80 / 90 / 100 / 110 / 120 / 140 / 150 cm

Billeder

Produceret på egen fabrik i Kværndrup

Vi producerer alle vores markiser på egen fabrik i Kværndrup på Midtfyn. Det betyder at vi kan lave din markise i præcis den størrelse du har brug for.

Materialer af højeste kvalitet

Alle vores markiser er bygget af materialer af højeste kvalitet. Markise dugen er af 100% spun-farvet imprægneret og smudsafvisende akryl, der bevarer dugens farveglans i mange år. Dugene er miljøvenligt imprægneret, smudsafvisende og af nyeste teknologi fra verdensførende fabrikanter. Du kan frit vælge en farve som passer dig og dit hus fra vores kateloger – se nærmere her.

Markisens knækarme er udført i aluminium og konstrueret med blandt andet dobbelt wire og højspændings fjedre holdes dugen altid stram og markisen stabil.

Tekniske specifikationer

Maksimal markisebredde:

Op til 700 cm max. Seriekobling op til 25m. Max 5 enheder

Udfald / Armlængde:

70 / 80 / 90 / 100 / 110 / 120 / 140 / 150 cm

Betjening:

Gear med drejestang (ind- eller udvendig), Motor med kontakt eller fjernbetjening, Motor med sol- og vindstyring

Tilbehør:

Stelfarver:

  • Naturelokseret E6/EV 1. Detailelementer pulverlakeret.
  • RAL 9010 Hvid
  • Anden RAL farve - merpris

Dug:

170 forskellige designs fra DICKSON – Gennemfarvet acryldug 300 g/m2 – CLEANGARD specialbehandling for markiser – Smuds- råd– brand- og vandafvisende – Vandtryktest minimum 350 mm – Farveægthed 7 til 8 ( 8 er max.)

Tegninger og Beslag

KONTAKT OS HVIS DU HAR NOGLE SPØRGSMÅL:

Ring

63 27 50 30

Send en email

tk@amico.dk

Åben

8:00-14:00